DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.02.2024 19:54:06 

JOGA  ZDRAVÍ  ČLOVĚKA

HATHA-JOGA

 

HATHAYOGA (tělesná cvičení)
Richard Holický
 
Než začnete cvičit
HATHAJOGA se cvičí v klidném a příjemném prostředí, jehož ideální teplota je cca 25 stupňů. Nejlepší pro cvičení je ráno, za úsvitu – sun salutation - pozdrav slunci. Staří jogíni ho cvičili nazí, tak aby tělo mohlo správně přijímat sluneční energii. Vhodné pro cvičení je najít klidné, teplé místo buď doma nebo v přírodě. Není vhodné cvičit v průvanu a na přímém slunci. Cvičíte-li doma, nechám to na vás.  Máte-li na zemi nekluzkou podložku, dávejte pozor, abyste byli všemi 4 končetinami opřeni o tuto podložku. Je velice důležitá jistota při doteku končetin s podložkou. Jsou-li vaše zápěstí či kotníky křehké, použijte sportovní obinadlo, které vám zpevní tyto části. 
Čas, který si volíte pro cvičení závisí jen a jen na vás. Cvičení ráno vám dodá příjemnou energii do dne a vy tak můžete v klidu a pohodě odstartovat den. Půjdete-li cvičit večer, jste unaveni a vyčerpání po celém dnu, joga vám pomůže vaši energii obměnit, aktivovat pro zbytek večera. 
 
Nejvhodnější je cvičit každý den - třeba 15 až 20 minut. Zacvičit si třeba „pozdrav slunci“ a přidat další pozice, máte-li dostatek času, nebo jen pozdrav slunce, který vám příjemně rozhýbe tělo a zahřeje vás. Přestávka po určité době dá odpočinout tělu. Když se vrátíte opět do cvičebního procesu, zjistíte, že svaly zůstaly pružné, jsou odpočinuty a vy můžete pokračovat v započaté práci. Přestávka by ale neměla být delší než 3-4 dny při intenzivním cvičení každý den. Nemáte-li dostatek času cvičit každý den, vyberte si 2, 3, 4 dny v týdnu a věnujte se zhruba od 30 minut do 90 minut pravidelnému cvičení. 
Před začátkem cvičení není vhodné jíst ani pít. Potřebujete mít prázdný žaludek a střeva proto, aby energie nebyla spotřebována na trávení, ale aby byla vhodně využita pro cvičení. 
 
Při cvičení dynamické jógy je důležité, abyste netlačili vaše tělo za hranici jeho možností. Pokud zjistíte, že určitá pozice dělá vašemu tělu problémy a že při ní vzniká napětí, pak ji raději vynechejte. Pozice, která je cvičena silou, může lehce způsobit poranění svalů.Pro každou pozici existují lehčí varianty,které můžete provádět bez nepříjemného napětí. Při modifikovaných pozicích je taktéž možné použít různé pomůcky a předejít tak obtížím. Například dřevěný blok může být použit jako opora při pozicích ve stoje, ve kterých je nutno udržovat rovnováhu a při nichž rukou nedosáhnete na zem. Zrovna tak si můžete pomoci pokud nemáte flexibilní kyčle a ty vám nedovolí hlubší předklon v sedě. Srolujte osušku a zasuňte si ji pod kostrč. Tím taktéž odlehčíte námaze v oblasti dolních zad. Pokud nedosáhnete na vaše prsty u nohou, použijte proužek látky k prohloubení protažení. Existuje mnoho pomůcek pro cvičení. Jsou to různé kvádry, podložky, které si podkládáte pod tělo, aby jste se postupně třeba uklonili víc a víc. Je možné také využít ručník, pomocí kterého se můžete dostat níž a dál a tím zvětšovat vaši ohebnost, pružnost, až ho nebudete potřebovat. DŮLEŽITÉ JE NESPĚCHAT A NEZÁVODIT !!!
 
KAŽDÝ ČLOVĚK JE JEDINEČNÝ ORIGINÁL SE SPECIFICKÝMI MOŽNOSTMI. JE POTŘEBA SE RESPEKTOVAT SE VŠEMI LIMITY. PROTO NIKDY NECVIČÍME DO BOLESTI. JEDINĚ PRAVIDELNÝM PRAKTIKOVÁNÍM MŮŽEME SVÉ TĚLESNÉ I PSYCHICKÉ LIMITY POSOUVAT !!!
JOGA JE SPÍŠE O MENTÁLNÍM SOUSTŘEDĚNÍ,NEŽ O AKROBATICKÉM VÝKONU.
 
Pokud máte specifické zranění nebo vám známé oslabení, pak musíte být velice opatrní, abyste během cvičení nepřenesli žádné napětí do postižené oblasti. Pokud máte zranění krku, vyvarujte se pozic, při kterých jste mohli přenést tlak na krční páteř. Např.rock and roll-masáž páteře. Stejně je nutné být obezřetný u zranění zad. Nejlepší je absolvovat několik lekcí s učitelem. Teprve až pochopíte, jaké jsou vhodné alternativy pro vaše zranění nebo onemocnění, cvičte sami. 
 
Dýchání
Všeobecný úvod do dýchání
 
Nejdůležitější část při cvičení power yogy je synchronizace pohybů vašeho těla s rytmem vašeho dechu, tak aby dodával vašemu tělu energii. Neprovádějte  pohyb bez dýchání a synchronizujte začátek a konec každého dechu se začátkem a koncem specifického pohybu. Rytmus vašeho dechu by měl zůstat nezměněný a hladký při všech fázích prováděných póz. Je dobré se koncentrovat na plynutí vašeho dechu a udržovat si jasnou kontrolu nad vašimi nádechy a výdechy.Tomuto se říká Pranayama neboli kontrola dechu. Dle východní filosofie přijímáme s každým nádechem čistou kosmickou energii – PRÁNU, s výdechem se zbavujeme použité energie ve formě napětí,únavy úsilí a také… „NEČISTÝCH MYŠLENEK“.Kvalita našeho dechu je znamením kvality našeho cvičení. Pokud zadržujete dech nebo je váš dech trhaný a zrychlený, pak jste pravděpodobně překročili váš limit a měli by jste se stáhnout zpět.
Aby jste se naučili správně protahovat vaše tělo během praktikování asan, je třeba se nejdřív naučit,jak protáhnout váš nádech a výdech.. 
Ke krátké charakteristice dechu je důležité si uvědomit, že každý z nás má jinou výchozí pozici pro cvičení, každý z nás dýchá rozličným způsobem. Nejdůležitější je, aby jste dýchali volně a pravidelně, nezadržovali dech a snažili se postupně dýchat plným hlubokým dechem.
Rozlišujeme 3 základní dechy :
Břišní /hluboký/ 
Hrudní /mezižeberní – střední/ 
Podklíčkový /mělký/ 
Plný jógový dech kombinuje všechny 3 části dechu. Začíná hluboký a pokračuje nádechem do mezižeberní a podklíčkové oblasti.
Jak tedy dýcháme?
Intenzita dechu je 13 – 20 krát za minutu, přičemž při povrchním dechu vdechneme a 50cm3 kyslíku a při hlubokém 250 cm3. při nádechu vstřebává tělo kyslík a při výdechu vydechujeme odpad dýchacího procesu – kysličník uhličitý. Dechové pohyby jsou vyvolávány vlastními svaly a kyslík je rozváděn do těla cévním řečištěm, dále do buněk, kde se vytváří energie pro činnost. Nádech probíhá nosem do dutiny nosní a ústní, déle pokračuje přes průdušnici, ze které vedou 2 trubice průdušky do plic. Plíce je rozdělen na levou a pravou část. Levá část má dva laloky – spodní a horní a dále je tam místo pro uložení srdce. Pravá část plíce je rozdělena na břišní, mezižeberní a horní podklíčkový lalok. Plíce jsou zakončeny plícními sklípky. V každé plíci je nejméně 350 miliónů plicních sklípků, to vše obklopeno tkání, která tvoří hmotu plic. Bránice odděluje plíce od dutiny břišní, nádechem se bránice vyboulí a výdechem bránice relaxuje a je tudíž uvolněná a vytlačuje veškerý vzduch z plic.. Bránice tvoří tvz. Píst uvnitř válce. Plíce jsou uloženy v pohrudnici, membráně.Nádech a výdech je aktivní proces, který vyžaduje svalovou práci bránice s mezižeberními a ostatními hrudními svaly.
Přínos hlubokého dýchání je ve zlepšování výživy tkání, nervů a orgánů, dostatečný přísun kyslíku udržuje kosti, zuby a vlasy v dobrém stavu, zlepšuje metabolizmus tím, že napomáhá odstranění nadměrného množství kyseliny močové z krve, uklidňuje nervy a obnovuje životní energie, upravuje chuť k jídlu, uvolňuje páteř a zlepšuje pružnost mezižeberních svalů a bránice.
 
Proč dýcháme nosem?
Při nádechu dochází k čištění a ohřátí vdechovaného vzduchu. Do těla nádechem přivádíme novou energie, pránu. U kořene nosu se nachází čichové orgány, kterými prána prochází do nervového systému a mozku. Prána je forma energie, která je obsažena ve vzduchu, potravě, pití, slunečním záření. V těle je shromažďována a přináší tělu vitalitu a sílu.
 
Proč je důležitý dech?
Představte si situaci, když se rozčílíte? Co cítíte? Hněv, podrážděnost, jste nervózní, zrychlujete dýchání, váš dech je povrchní. Nebo je tma, jdete temnou alejí a máte strach. Stáhnete ramena, zvednete je. Co když ještě na vás někdo vystoupí ze zákoutí? Tyto krizové situace, které nastaly a nastávají v každodenním životě může zklidnit jeden poklad, který máme, a se kterým mnohdy neumíme zacházet. Dech. Ano, to je to slovo, to je ta činnost, která nás může osvobodit od všeho zlého a zklidnit naše stresové situace. Když v těchto chvílích začnete plynule a hluboce, volně dýchat, opadnou průvodní příznaky těchto situací, vaše mysl se zklidní. Tělo začalo kontrolovat příjem energie, pránu, množství kyslíku, který je přerozdělován do všech částí našeho těla. Nyní jste klidní, zahloubaní do potřeby dýchat volně a klidně. Soustředili jste se na něco, co vás nevědomě zpomalilo. A nyní jste u dechu. Dech se stává světlem, které vás prozařuje a dokáže navodit klid, pohodu a vyrovnanost. Tím, že cvičíme ásany, přivádíme do těla větší množství vzduchu, kyslíku, energie, vytváříme větší zásobárnu prány. Tělo má mimo svého fyzického těla, také těla obklopující – astrální a příčinné. Právě v astrálním těle jsou dráhy, kterými proudí energie prána. Cvičíme –li ásany, očišťujeme tím tyto cesty. Jsou-li zaneseny, tělo a duše jsou nemocné.